Ak ste rodič malého dieťaťa, určite ste už počuli o Piklerovej trojuholníku. Táto drevená lezecká pomôcka si rýchlo získava na popularite ako nevyhnutná záležitosť pre deti vo veku od útleho veku. Ale čo to vlastne Piklerovej trojuholník je a aké sú výhody jeho používania? Odpovieme na niektoré z najčastejšie kladených otázok o „pikleroch“, vrátane histórie, účelu, materiálov a toho, ako podporujú fyzický vývoj. Ak ste zvedaví na túto inovatívnu preliezku, čítajte ďalej a dozviete sa viac! 

Kto stojí za Piklerovej trojuholníkom a čo to je?

Piklerovej trojuholník je drevená lezecká konštrukcia určená pre deti vo veku od šiestich mesiacov. Meno dostala po maďarskej pediatričke Dr. Emmi Pikler, ktorá verila v dôležitosť voľného pohybu a individuálnej hry pre malé deti. Trojuholník sa zvyčajne skladá z trojuholníkového rámu s priečkami, po ktorých môžu deti liezť hore a dole,  dá sa použiť aj na kĺzanie, plazenie a iné aktivity s hrubou motorikou. Piklerovej trojuholník sa stáva čoraz obľúbenejším najmä medzi rodičmi, ktorí vyznávajú montessori alebo waldorf vzdelávacie filozofie. Považuje sa za cenný nástroj na podporu fyzického rozvoja, kreativity a nezávislosti u malých detí. Doktorka Emmi Pikler bola priekopníčkou v oblasti vývoja detí a verila v dôležitosť voľného pohybu a vývoja detí ako jednotlivcov. Vytvorila Piklerovej inštitút v Budapešti, kde vyvinula nový prístup k starostlivosti o deti, ktorý kládol dôraz a rešpekt na individualizovanú starostlivosť o každé dieťa. 

piklerovej triangel

piklerovej triangel

Aká je filozofia Dr. Emmi Pikler?

Filozofia Dr. Emmi Pikler sa sústreďuje na myšlienku, že bábätká a malé deti by mali byť rešpektované ako jednotlivci a mali by sa im umožniť rozvíjať sa vlastným tempom, vlastným spôsobom. Jej prístup zdôrazňuje dôležitosť bezpečného výchovného prostredia pre deti, kde môžu objavovať a učiť sa prostredníctvom voľnej, neprerušovanej hry. Ústredným bodom filozofie Dr. Pikler je presvedčenie, že deti by mali dostať príležitosť voľne sa pohybovať a prirodzene rozvíjať svoje motorické schopnosti. Verila, že deti by nemali byť nútené sedieť, stáť alebo chodiť, kým nie sú pripravené, ale namiesto toho by sa im malo dovoliť, aby napredovali vlastným tempom. Tento prístup sa odráža v dizajne Piklerovej trojuholníka, ktorý ponúka bezpečnú a flexibilnú štruktúru pre deti, aby mohli liezť, šmýkať sa a objavovať svet vlastným tempom. Dr. Pikler tiež zdôraznila dôležitosť citlivej a rešpektujúcej starostlivosti, vrátane dôsledného pozorovania, jemného dotyku a komunikácie, ktorá je naladená na potreby a emócie dieťaťa. Verila, že budovanie pevných vzťahov medzi rodičmi a deťmi je nevyhnutné pre podporu zdravého vývoja a pohody. Celkovo filozofia Dr. Pikler podporuje hlboký rešpekt k individualite a autonómii detí a zdôrazňuje dôležitosť poskytovania podporného a výchovného prostredia, ktoré im umožňuje rásť a rozvíjať sa vlastným spôsobom. 

Pre aký vek je Piklerov trojuholník?

Piklerovej trojuholník je vo všeobecnosti vhodný pre deti vo veku od 6 mesiacov v závislosti od ich individuálnych schopností a záujmov. Menšie deti môžu používať Piklerovej trojuholník predovšetkým na plazenie, skúmanie a precvičovanie si jemnej motoriky, zatiaľ čo staršie deti ho môžu využívať skôr na lezenie, šmýkanie a kreatívne hry. Je dôležité poznamenať, že vekové rozpätie na používanie Piklerovej trojuholníka je len všeobecným usmernením a deti sa vyvíjajú vlastným tempom. Niektoré deti môžu začať používať Piklerovej trojuholník skôr alebo neskôr ako iné, v závislosti od ich individuálnych schopností a záujmov. Je tiež dôležité vybrať Piklerovej trojuholník, ktorý je vhodný pre veľkosť vášho dieťaťa, a vždy naňho dohliadať, keď ho používa, aby bola zaistená jeho bezpečnosť. 

piklerovej triangel

piklerovej triangel

Aký je účel Piklerovho trojuholníka?

Účelom Piklerovej trojuholníka je podporovať fyzický rozvoj, kreativitu a nezávislosť u malých detí. Lezenie, šmýkanie a plazenie po Piklerovej trojuholníku môže deťom pomôcť rozvíjať hrubú motoriku, ako je rovnováha, koordinácia a priestorové vnímanie. Podporuje tiež pocit nezávislosti a sebavedomia, kde sa deti učia samostatne orientovať v priestore. Medzi hlavné benefity Piklerovej trojuholníka patrí: 

 – podporuje fyzický rozvoj, rovnováhu, koordináciu a priestorové vnímanie 

 – podporuje pocit nezávislosti a sebavedomia 

 – podporuje imaginatívnu hru a skúmanie, podporuje kognitívny a sociálno-emocionálny rozvoj 

 – poskytuje všestranný nástroj pre deti na zapojenie sa do rôznych aktivít hrubej motoriky, vrátane lezenia, kĺzania a plazenia 

 – ponúka bezpečné a pútavé prostredie pre malé deti na rozvoj a skúmanie ich fyzických schopností. 

 Celkovo je Piklerovej trojuholník všestranný nástroj, ktorý poskytuje množstvo výhod pre rast a vývoj detí. 

Aké materiály sa používajú na výrobu Piklerovej trojuholníka?

Materiály použité na výrobu Piklerovej trojuholníka sa môžu líšiť v závislosti od výrobcu, no najbežnejším materiálom je kvalitná brezová preglejka. Drevený rám sa zvyčajne skladá z niekoľkých trojuholníkových častí, ktoré sú kvôli stabilite spojené skrutkami. Priečky, ktoré tvoria lezeckú plochu, môžu byť vyrobené z okrúhlych drevených tyčiek alebo sploštených drevených lamiel a zvyčajne sú od seba dostatočne blízko, aby podporovali bezpečné lezenie pre malé deti. Niektorí výrobcovia pridávajú aj doplnkové prvky, ako je šmykľavka alebo lezecká rampa, ktoré môžu byť vyrobené z rovnako kvalitnej brezovej preglejky. Celkovo by materiály použité pri konštrukcii Piklerovej trojuholníka mali byť pevné, odolné a bezpečné pre malé deti. 

piklerovej triangel

piklerovej triangel

Ako Piklerovej trojuholník podporuje fyzický rozvoj?

Piklerov trojuholník podporuje fyzický rozvoj niekoľkými spôsobmi. Tu je niekoľko príkladov: 

Rovnováha: Lezenie po priečkach vyžaduje, aby deti prenášali váhu z jednej strany na druhú, čo im pomáha rozvíjať rovnováhu a koordinačné schopnosti.

Koordinácia: Lezenie tiež vyžaduje, aby deti používali ruky aj nohy, čo im pomáha rozvíjať koordináciu ruka-oko a obojstranné koordinačné schopnosti.

Priestorové povedomie: Keď deti stúpajú po priečkach, musia sa pohybovať v priestore okolo seba a porozumieť polohe svojho tela vo vzťahu k okolitému prostrediu, čo pomáha rozvíjať schopnosti priestorového vnímania. 

Svalová sila: Lezenie, kĺzanie a plazenie vyžaduje použitie viacerých svalových skupín, čo pomáha rozvíjať celkovú svalovú silu a vytrvalosť. 

Sebadôvera: Keď sa deťom používanie Piklerovej trojuholníka stáva pohodlnejším, získavajú dôveru vo svoje fyzické schopnosti a rozvíjajú pocit nezávislosti. 

Piklerovej trojuholník ponúka bezpečný a pútavý spôsob, ako môžu malé deti rozvíjať svoje fyzické schopnosti a skúmať svoje okolie, čím prispievame k ich kvalitnejšej budúcnosti.