Montessori učiaca veža môže byť jednou z najlepších pomôcok, ktoré môžete mať v domácnosti, keď vás obklopuje rastúci záujem detí o všetko v domácnosti a okolo domu. Od chvíle, keď sa deti dokážu postaviť, tak túžia spoznávať svet okolo seba všetkými svojimi 5 zmyslami. Záleží len na tom, ako usporiadate seba a svoj domov, aby ste im to umožnili. Tu prichádza vhod učiaca veža. Bez ohľadu na to, či vychovávate svoje dieťa podľa Montessori filozofie, túto položku vrelo odporúčame. 

Čo je to učiaca veža? 

Pomôcka úzko spojená s Montessori metódou. Ide o jednoduchú konštrukciu, zvyčajne vyrobenú z dreva, ktorá umožňuje vykonávanie činností vo výške dospelej osoby. Dieťa stojí na plošine, kde mu nehrozí, že stratí rovnováhu a spadne. Okrem toho, že je to pohodlné a praktické, umožňuje dieťaťu používať voľné ruky na to, čo chce. Výsledok? Dieťa sa bez námahy dostane na kuchynský stôl alebo k umývadlu, teda na miesta, ktoré boli predtým mimo dosahu. Aký to má zmysel? Spolupracovať s mamou alebo otcom v kuchyni alebo si umývať ruky v kúpeľni bez pomoci dospelých. Záver? Vaše dieťa bude s vami rado spolupracovať bez toho, aby ste ho museli dvíhať. A predovšetkým bez toho, aby ste sa museli pozerať na život zhora. Stojí za to objasniť, že hoci ide o bezpečný prvok, na dieťa musí vždy dohliadať zodpovedná dospelá osoba. 

učiaca veža v domácnosti

učiaca veža v domácnosti

Na čo slúži Montessori učiaca veža?

Učiaca veža umožňuje aj deťom opatrnejších rodičov zdvihnúť sa vysoko, aby mohli vykonávať úlohy. Je to spôsob, ako zapojiť tých najmenších do života dospelých. Kedy je to najužitočnejšie? Keď chce vaše dieťa s vami variť. Bez tejto podpornej pomôcky by museli vyliezť na stoličku, z ktorej by sa mohli pošmyknúť a ublížiť si. Na druhej strane lezením na svoju montessori učiacu vežu môžu pomôcť (podľa svojich možností) umývaním zeleniny alebo šúpaním zemiakov. Ďalším miestom, kde je to veľmi praktické, je kúpeľňa. Deti si tam môžu bez problémov umyť zuby, pozrieť sa do zrkadla či umyť ruky. 

Výhody Montessori učiacej veže

Učiaca veža je bezpečnejšia

Aj keď stolička môže dieťa posunúť na vyššie miesto, deti z nich môžu ľahko spadnúť. Učiaca pomocná veža bola postavená s ohľadom na túto špecifickú vlastnosť, aby bola zaistená bezpečnosť. Je stabilná a má širokú základňu so 4 nohami, ktorá ponúka dobrú stabilitu. Niektoré z nich sú buď úplne pokryté zo všetkých strán drevenými alebo plstenými doskami, aby sa zabránilo pádu dieťaťa. Iné majú drevenú tyč umiestnenú vzadu, aby poskytovali lepšiu ochranu. Záleží len na vašej bezpečnostnej komfortnej zóne, aby ste sa rozhodli, ktorý dizajn je pre vašu rodinu lepší. Učiaca veža vám tiež poskytuje lepší prehľad o prístupe vášho dieťaťa k niektorým kuchynským spotrebičom. 

Pomocník v kuchyni učí samostatnosti

Učiaca veža je odporúčaná vzdelávacou metódou Montessori, pretože podporuje inštinkt dieťaťa robiť veci samostatne. Väčšina modelov učiacich veží je navrhnutá tak, aby umožnila dieťaťu samostatne vyliezť a zliezť z veže. Majú jeden alebo viac stupňov, vďaka ktorým je lezenie bezpečné. Dieťa ťaží z individuálneho hrania, aj keď je hneď vedľa vás. Používanie učiacej veže dáva vášmu dieťaťu možnosť skúmať jedlo, osobné hygienické potreby alebo dokonca hračky v ich rytme, bez toho, aby ho rodičia vyrušovali slovami „pozor“ a podobne. Skutočnosť, že sa deti naučia, že tieto veci môžu robiť samé, v nich buduje veľkú sebadôveru a sebaúctu. A zároveň sa rozvíja malá aj veľká motorika. 

Trávite spolu viac kvalitného času

Už sme spomenuli, že deti sa natoľko zaujímajú o to, čo robíme okolo domu, že môžu všetko zahodiť a utekať k nám. Príprava večere môže byť náročná, keď držíte v náručí 18-mesačné dieťa. Čas strávený v kuchyni je vlastne skvelou príležitosťou na budovanie puta medzi dieťaťom a rodičom. Počas pobytu vo veži môže dieťa bezpečne dosiahnuť kuchynský drez a môžete ho požiadať, aby Vám pomohli s umývaním zeleniny. A kým pripravíte večeru, môžu dochutiť jedlo soľou a korením. Je to obojstranne výhodná situácia, večera je hotová a vy ste so svojím dieťaťom strávili kvalitný a zábavný čas.  

Učiaca veža vytvára príležitosť na spoznávanie nových potravín

Mať svoje dieťa v učiacej veži počas varenia môže priniesť úžasné výhody týkajúce sa jeho chuti do jedla a ochoty skúšať nové jedlá. Skutočnosť, že dieťa môže preskúmať zeleninu podľa svojich predstáv, spôsobí, že bude otvorenejšie vyskúšať ju neskôr pri večeri. Opakovaná expozícia a zmyslové učenie sú niektoré z najlepších známych stratégií na zvýšenie príjmu neznámych potravín. Deti majú totiž ochranný inštinkt byť opatrný pri nových potravinách. Čím viac bude mať vaše dieťa možnosť vidieť, dotýkať sa a skúmať ingrediencie, ktoré používate na večeru, tým väčšia je šanca, že prijme to, čo má na tanieri. 

Využite učiacu vežu na rôzne aktivity

Učiaca veža sa dá využiť aj na iné činnosti. Môžete byť kreatívni. Hoďte naň deku a urobte z nej stan alebo bábkové divadlo. Existujú Montessori učiace veže, ktoré majú doplnky, ako je tabuľa, šmýkačka alebo tabuľa s aktivitami, ktoré ich premenia na hracie predmety. Iné sú dokonca konvertibilné a môžu sa stať stolom.

Aké sú výhody pre vás ako dospelého?

Po prvé, umožní vám zdieľať aktivity s vaším dieťaťom. Úlohy, ktorým ste sa doteraz v ich prítomnosti vyhýbali, aby ste ich nepokúšali a nevystavili riziku. Keď si osvojíte tento pedagogický nástroj pre praktický život, uvidíte, že sa váš rodinný režim radikálne zmení. Prečo? Jednoducho preto, že budete mať viac času na domáce práce. Ak ste sa predtým schovávali, aby ste umyli riad, teraz môžete začleniť svoje dieťa a užiť si túto chvíľu. Samozrejme, že vaše dieťa môže narobiť viac neporiadku alebo mu budú práce trvať dlhšie, no aj tak vám to ušetrí čas. Stručne povedané, výhod je naozaj veľa, a to ako pre deti, tak aj pre dospelýc. Našťastie je k dispozícii široká škála modelov. Vyberiete si ten, ktorý vám najviac vyhovuje z hľadiska ceny a kvality, spôsobu nákupu, značky, spôsobu platby a pod. Pamätajte: bez ohľadu na štýl, všetky typy majú rovnakú užitočnosť a podobné vlastnosti. Nanajvýš sa môžu líšiť základným materiálom alebo farbou. Teraz, keď už viete, čo je učiaca veža, na čo slúži a aké výhody prináša, choďte do toho. Do života vašich detí môže priniesť veľa. A čo je najdôležitejšie? Budú sa doma cítiť šťastnejšie. 

učiaca veža v domácnosti